Dostawa energii konieczna w gospodarstwie
W obecnych czasach funkcjonowanie gospodarstwa rolnego bez stałego dostępu do energii elektrycznej jest niemożliwe. W dobie pełnej albo niemal pełnej automatyzacji wielu branż i dziedzin przerwy w dostawie prądu mogą oznaczać spore straty. Większość właścicieli ferm czy upraw doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego dba o zapewnienie awaryjnego źródła zasilania. Jest to konieczne, aby prawidłowo funkcjonowały maszyny rolnicze, napędzane elektronicznie, ale także systemy nawadniania, pojenia, oświetlenia i wiele innych.
Agregat dostosowany do potrzeb
Wiadomo, że profile gospodarstw rolnych są różne. Jedne zajmują się uprawą roślin, inne hodowlą zwierząt. W każdym przypadku jednak dostęp do energii jest podstawą właściwego działania. Bez względu na to, czy mowa o zwierzętach hodowlanych, czy o roślinach uprawnych, jednym ze stosowanych rozwiązań są pompy wodne, na przykład głębinowe, ale także powierzchniowe. Odpowiadają za odpowiednie ciśnienie wody, za podlewanie czy pojenie. W wielu gospodarstwach można więc znaleźć agregat do zasilania pompy wodnej, który albo jest zainstalowany na stałe i odpowiada za napędzanie urządzenia, albo jest sprzętem, który uruchamia się awaryjnie. Agregat jest zasilany paliwem, a zatem w razie awarii sieci elektrycznej bez kłopotu można go wykorzystywać jako źródło energii. Oczywiście bywa przydatny nie tylko w odniesieniu do pompy, ale także wielu innych elementów. Maszyn, które napędzane są prądem, w gospodarstwach jest przecież mnóstwo.
Istnieje wiele modeli agregatów. Różnią się rozmiarami, budową czy mocą. To parametry, na które koniecznie należy zwracać uwagę. Od nich zależy, jakie urządzenia, w jaki sposób oraz w jakim miejscu można podłączyć do tego typu zasilania. Część modeli o rolniczym przeznaczeniu dysponuje funkcją połączenia z wałkiem ciągnika, co z całą pewnością przydaje się w czasie wielu prac z wykorzystaniem rozmaitych maszyn. Jest to nie tylko wygodne, ale i efektywne rozwiązanie. Agregat nie posiada silnika, a zatem na pewno jest łatwiejszy i tańszy w eksploatacji.